Motosiklete Binen Bakan Yerlikaya’dan Motosiklet Kazalarıyla İlgili Çarpıcı İstatistikler!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 2024 Motobike İstanbul Fuar açılışına katıldı. Bakan Yerlikaya’ya İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’da eşlik etti. Ali Yerlikaya, fuar açılışını yaptıktan sonra stantları gezdi. Bakan Yerlikaya, fuardaki bazı motosikletlere binerek bilgiler aldı.

“MOTOSİKLET SAYISI GEÇEN YILA GÖRE 960 BİN ARTTI”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Ben de motosikleti 2017’den beri kullanıyorum. O günden bu yana 7 yılı aşkın zamandan beri de fırsat buldukça eğitim alıyorum. Eğitimi hiçbir zaman bırakmamam gerektiğini de hocalarım söylüyorlar. Dolayısıyla eğitim şart diyoruz, iki tekerle ilgili olan dostlarımızın her birine. Son 10 yılda motosiklet sayısı bizim ülkemizde yüzde 77,7, 2020’den bu yana ise motosiklet sayımız yüzde 49 artmış.

Geçen yıl biz 5 milyon 79 binle kapattık. Fakat bir önceki yıl 4 milyon 141 binden 5 milyon 79 bine çıktık. Büyük bir rakam. 2022 Kasım’da satıcılardan tescil kuralını getirdik biliyorsunuz. O, bu işi düzeltti. Yani daha satıcıdan biniciye teslim etmeden tıpkı diğer araçlar gibi tescil gayet güzel oldu. Bu oranın artışındaki vesile de bu. Bugün itibariyle Şubat sonu motosiklet sayımız 5 milyon 221 bin 761. Büyük bir sayı. Geçen yıl 960 bin arttı. Bu yıl biz onun çok daha üstüne çıkacağını bekliyoruz. Ve artık yerli sanayimizi iftiharla izliyoruz. Ama bilinen popüler diğer firmaların da yatırım yapmayla ilgili bir gayret içerisinde olduğunu da büyük bir heyecanla izliyoruz” dedi.

“2023 YILINDA 89 BİNİN ÜZERİNDE MOTOSİKLETLİ KAZAYA KARIŞMIŞ”

Bakan Yerlikaya, “Bu motosiklet ailesinin, 5 milyon 221 binin yüzde 82’sinin 30 büyükşehirde olduğunu biliyoruz. İstanbul birinci sırada, Antalya, İzmir, Manisa ve Muğla ilk 5 vilayet. 2023 yılında 89 binin üzerinde motosikletli kazaya karışmış. Bu kazalarda maalesef 107 bin 725 vatandaşımız yaralanmış, bin 301 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. 2022 yılına göre can kayıplarındaki artış oranı yüzde 30. Çok büyük bir rakam. 2023 yılında ölümlü ve yaralamalı kazaların yüzde 38’ine motosikletler karışmış. Türkiye geneline söylüyorum. Türkiye genelindeki ölümlü tüm kazaların yüzde 20’si motosiklet sebebiyle olan kazalar.

Şimdi kask sebebiyle kazaların oranı tahmin edin. Ne olabilir? Sadece kask yüzde 37, çok büyük oran bu. Kazaların yüzde 93’ü, can kayıplarının yüzde 76’sı yerleşim yeri içinde meydana geliyor. Buna bağlı olarak en fazla kaza ve can kaybı şehir içimizdeki, yani şehir içlerindeki cadde ve sokaklarda meydana geliyor. İlleri de söyleyelim mi. Antalya, İstanbul, İzmir, Hatay, Muğla maalesef en fazla ölümlü kazanın olduğu ilk şehirlerimiz. Ölümlü kazalarının yüzde 78’i motosiklet sürücülerinin kusurlu olduğunu gösteriyor. Kusurların dağılımında ise en fazla yüzde 48.5’i aracın hızını; yol, hava, trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak kuralını ihlal ettiğini söylüyor” diye konuştu.

Haberin Fotoğrafları: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x